Kolye Çeşitleri » Bijuteri Kolye
zirkon-tasli-kolye-ince-zicirli-gumus-rengi-kare-kolye-uclu-resim-1117.jpg

Baget taşlı kolye ince zicirli Gümüş rengi kare kolye uçlu

Sol taraftaki görselin üzerinde fareyi kaydırarak ürünün daha detaylı görsellerini inceleyebilirsiniz.

 • Karşılaştırma Listenize Ekleyin
 • Fiyat Düşünce Bana Bildir
 • Alarm Listenize Ekleyin
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Ürün Yorumları
 • Kargo ve Ödeme

ZİRKON TAŞ  FAYDALAR ve ÖZELLİKLER

Özellikle kadınların, doğal taşlar ve etkileri ile oldukça ilgili olduğunu galiba bilmeyen yoktur. Hangi taş bana ve burcuma uygun? Sağlık açısından hangisini kullanmam gerekli? Hangi doğal taş, hangi derde deva? Bu tip soruların cevaplarını hep arar, her zaman da bilmek ister. Peki doğal taşlar hakkında hangi bilgilere sahibiz ve hangilerini biliyoruz; akik, ametist, ay taşı, turkuaz, zirkon, mercan ve bu listeye sığmayacak daha nice doğal taş ismi var. Faydaları ise saymakla bitmez. “Altın Renk” olarak da adlandırılan bu taş ile ilgili bilgiler aşağıdadır.

Zirkon Nedir?

Takı aksesuarlarda en çok tercih edilen taşlardan birisidir Zirkon. Birçok yüzük, küpe ve kolye gibi aksesuarlar için özel olarak seçilen bir yanı da bulunmaktadır. Birçok taş arasından neden Zirkon sorusunun cevabı ise. Öncelikle Zirkon’un kelime anlamı olarak baktığımız da iki dilde karşımıza çıkar Zirkon kelimesi. Bunlardan biri Arapça iken, diğeri ise Farsçadır.  Arapçada kelime kökeni olarak zirkon "kırmızı" anlamına da gelen "zarkun" kelimesinden türetilmiştir. Farsça dilini incelediğimizde ise "altın" ve "renk" anlamına gelen "zar" ve "gun" kelimelerinden türetildiğini görmekteyiz.

Zirkon, gerek renk gerek dayanıklılık gerek ise estetiklik bakımından aksesuarlarda (özellikle takılarda) çok fazla insan tarafından tercih edilmektedir. Geçmiş zamanlarda da günümüze kıyasla şaşalı, göze çarpan aksesuarların kullanımının daha fazla olduğunu kaynaklar bizlere göstermekte. Antik çağlara baktığımızda zirkonun elmasın kardeşi olarak kabul edildiğini görürken, Ortaçağ incelendiğinde özellikle Avrupa’da özellikle statü açısından tercih edildiğini, kullanana bilgelik ve iyi şöhret getireceğine inanıldığını görmekteyiz. Yine biliyoruz ki zirkon eski zamanlarda gösterişe çok düşkün üst tabaka insanlar tarafından kullanılmıştır.

Zirkon taşı dünyanın birçok ülkesinden çıkarılmaktadır. Mücevher olarak sayılabilecek bu taş oldukça değerlidir. Ve birçok alanda kullanımı vardır: Özellikle takı ve endüstri sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Başlıca çıkarıldığı ülkeler ise: Avustralya, Şili ve Hindistan’dır. Zirkon taşının, dünya rezervlerinin %45’i ise Avustralya’da bulunmaktadır.

Arapçada kelime kökeni olarak zirkon "kırmızı" anlamına da gelen "zarkun" kelimesinden ve de Farsçada ise "altın" ve "renk" anlamına gelen "zar" ve "gun" kelimelerinden türetildiğini yazımızın başlarında sizler ile paylaşmıştık. Aralarında ise en çok (renginden de kaynaklı olarak), “Altın Renk” anlamına gelen Farsçadan türetilen tercih edildiğini de size  hatılatalım. Zirkon, gerek renk gerek dayanıklılık gerek ise estetiklik bakımından aksesuarlarda (özellikle takılarda) çok fazla insan tarafından tercih edilmektedir. Gümüş aksesuar dünyasında özellikle takılarda tercih edilen Zirkon taşına gelin beraber yakından bakalım… İşte Zirkon Taş’ın birbirinden önemli özellikleri…

Öncelikle zirkon taşı estetik görünümlüdür ve insan vücudu için birçok önemli faydası bulunan bir doğal taştır. Diğer doğal taşlar ile kıyaslandığında zirkonun, önemli olarak bilinen iki özelliği bulunmaktadır.

 • Bunlardan ilki dayanıklılıktır. Zirkon taşlar o kadar dayanıklı bir yapıya sahiptir ki; günümüzde birçok yapıya zarar verebilecek önemli problemlerden olan yanardağ patlaması ya da meteor çarpması gibi problemler ile karşılaşmış ve hiç hasar almadan geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kısacası atom taşı kadar dayanıklıdır. Bu dayanıklılık, estetik ile birleştiğinde özellikle yüzük ve küpe gibi küçük ama etkisi oldukça büyük parçalarda tercih edilmektir. Zirkon taşının sertlik derecesi 7,5 – 8 arasında değişmektedir ve oldukça dayanıklı bir taştır.
 •  İkincisi ise yapılanması bakımından eski elementlerden birisi olmasıdır. Bu özelliği ile bilim dünyasını etkilemiş, ve konu hakkında Zirkonoloji adında bir bilim dalı kurulmasına neden olmuştur. Zirkon taşı endüstriyel bakımdan zirkonyum, zirkonyum oksit olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte zirkonyum elementinin en önemli kaynağı olan bir doğal taş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu iki önemli özelliğinin yanında zirkonun birçok özelliği de bulunmaktadır. Zirkon genellikle elmas ve pırlanta ile karıştırılan bir doğal taştır. Fakat bu taşlara kıyaslandığında fiyatı daha uygundur. Yapı olarak ise daha yumuşak yapıya sahiptir.

Zirkonun rengi genellikle çeşitlilik göstermektedir. Doğada Yeşil, sarı, mavi, kırmızı, kahverengi gibi birçok renkte bulunabilirken; renksiz ve saydam bir halde de bulunabilir. Mavi ve yeşil renklilere sahip zirkonlara “starlight” adı verilirken, sarımsı ve şeffaf gibi gözükenlere ise “jargon” adı verilmektedir.

Zirkon doğada koyu kırmızı, mor, turuncu, sarı, kahverengi, yeşil ve şeffaf yani renksiz olmak üzere birçok renkte bulunabilen bir taştır. Mavi ve yeşil renge sahip olan zirkon taşlarına “starlight” denilirken, sarımsı ve şeffaf olanları ise “jargon” denilmektedir. Birçok renk seçeneği olan zirkon arasından, genellikle kahverengi olarak bulunurlar ve mücevher sayılabilecek derecede değerlidir. Fakat aralarından biri vardır ve mücevher yapımında özellikle tercih edilir: Renksiz zirkon! Bu zirkon çeşidi en değerli olanıdır. Öyle ki neredeyse elmas kadar ışığı kırma özelliği vardır. Daha öncede elmas ile zirkon arasında kıyaslama yaptığımızda söylediğimiz gibi dayanıklılık bakımından elmastan düşük, ona kıyasla daha yumuşak ve uygun fiyatlıdır.

Estetik kadar yararları da olan bir taştır zirkon, her doğal taş gibi onun da faydalı olduğu ve insanlara iyi geldiği kanıtlanmış alanlar bulunmaktadır. Gelin beraber bakalım bu zirkon taşı tercih edersek bizi hangi faydalar bekliyor:

 • Öncelikle zirkon dayanıklı bir taştır. Bu dayanıklılığın insanlara canlılık ve enerji verdiği söylenmektedir. Hayat enerjinizi yükseltir.
 • Ruhsal ve fizyolojik olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız, zirkon taş size genel bir iyileşme vaat etmektedir.
 • Bağışıklık güçlendirici bir özelliği de olduğu söylenen zirkon, mikrobik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirirken; mikrop temelli bir hastalığa yakalanmış kişileri daha hızlı iyileştirmektedir.
 • Cildim güzel ve parlak görünsün diyenlerdenseniz, o zaman sizlerde zirkonu seçebilirsiniz.
 • Eski çağlardan bu yana bolluk ve bereket getirdiğine inanılmaktadır.
 • Toplumda yükselmek isteyenler de zirkon taş ile yapılmış bir takıdan faydalanabilirler. Çünkü bu kişiler, girdikleri ortamda daha hızlı ve de daha kolay kabul göreceklerdir.  
 • Kişiyi korur ve kollar. Art niyetli insanlar var ise etrafınızda size kalkan görevindedir zirkon.

Zirkon taşı ve burçlar

Burçlar ile ilgili biriyseniz sizi de bu köşemize alalım. Çünkü aklında “Ben bu taşın özelliklerinden faydalanabilir miyim? Evet ise; hangi rengi tercih etmeliyim?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Farkındayım birçok rengi var zirkonunun ama eminim ki şimdi vereceğim bilgiler size yardımcı olacaktır.

 • Şeffaf Renkli Zirkon: Boğa ve Terazi burçları ile uyumludur. Çünkü o bir Venüs taşıdır.
 • Yeşil Renkli Zirkon: Başak ve İkizler burçlarına sahip kişiler için daha uyumludur. Nedeni ise onun bir Merkür taşı olmasıdır.

Önemli bir hatırlatma: Eğer Zirkon taşı kullanma niyetindeyseniz; özellikle haritalarınız Venüs veya Merkür’ün konumunun dikkatlice belirlenmiş olması gerekmektedir.

Havale / EFT (%1.25) :14.81 TL (KDV Dahil)

Bankalara özel taksit seçenekleri :

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme » puan

Garanti Şartları

Bu ürün üretici firma tarafından 2 yıl garanti kapsamı altındadır. Ürün hasarlı kullanım, kullanıcı hataları vb. durumlar dışında 24 ay boyunca uluslararası garanti şartları kapsamında satışa sunulmaktadır.

Kargo ve İade

Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Sipariş Kargoya Verilişi

Ürünler siparişi verdiğiniz tarihten itibaren aksi belirtilmedikçe (Hızlı kargo vb. uyarı simgeleri.) 2 iş günü içerisinde kargolanmaktadır.

Bu Ürünlerde İlginizi Çekebilir.


Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.